Apple Güneş Enerjisine Yöneliyor

Apple Güneş enerjisi sistemi kullanıyor

Apple, parça tedarikçilerinin mağazalarında ve genel merkezlerinde tamamen yenilenebilir enerji kullanmasını istiyor. Şirket bu nedenle, Çin’de yeni güneş ve rüzgar projelerine yatırım yapacak tedarikçileriyle birlikte 300 milyon dolarlık bir fon yatırımı oluşturuyor. Apple Güneş Enerjisi yatırımları ile tamamen çevre ve doğa koşulları ile ilgili konulara dikkat çekmek istiyor. Apple tarafından oluşturulan ve Çin Temiz Enerji Fonu olarak adlandırılan fonun, Deutsche Bank‘ın varlık yönetimi kolu olan DWS Group tarafından yönetileceğini de belirtelim.

Apple bu fonla, Çin’deki güneş enerjisi ve rüzgar çiftliklerinin genişlemesine ve faaliyetlerini artırmasına yardımcı olacak. iPhone üreticisi, önümüzdeki dört yıl içinde Çin’deki yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapacak 300 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturmak için 10 adet tedarikçi tedarikçisi ile işbirliği yaptı. Bu fonun oluşturulmasındaki ana fikir, fonun yeni enerji üreticilerine yatırım yapabilmesi, böylece Apple’ın parçalarını üreten firmaların da yenilenebilir enerji kaynaklarına daha iyi erişebilmeleri. Apple’ın tedarikçilerinin çoğunun Çin’de bulunduğunun da altını çizelim.

Apple Güneş enerjisi sistemi kullanıyor

Apple, 300 milyon dolarlık fonun ne kadarının kasasından geldiğini ve 10 tedarikçisinin ne kadar katkıda bulunacağını ise belirtmedi. Şirket, fonun şu anda mevcut olmayan yeni yenilenebilir enerji projeleri geliştirmesine yardımcı olabileceğini umuyor. Apple, yatırım yaptığı projelerin 1 gigawatt’tan fazla yenilenebilir enerjiye sahip olacağını söyledi.

Apple’ın Cupertino’daki yeni genel merkezi Apple Park, Kuzey Amerika’daki LEED Platinum sertifikalı en büyük ofis binası. Bina yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanıyor. Enerji, çatıya yerleştirilen ve 17 megawatt güç üreten güneş panelleri ve dört megawatt’lık biyogaz yakıt pilleri gibi birden çok kaynaktan elde ediliyor. Tümü pille depolama özelliğine sahip bir mikro şebeke tarafından kontrol ediliyor. Binada bulunan kişi sayısının az olduğu zamanlarda ise temiz enerji şehir şebekesine iletiliyor. Sürekli artan üretim emisyonlarını engellemek amacıyla Çin’in altı eyaletinde toplam 485 megawatt’ın üzerinde güç üreten rüzgar ve güneş enerjisi projeleri geliştirildi.

Apple, Japonya’da her yıl 18.000 megawatt saat temiz enerji üretecek 300 adet çatı güneş enerjisi sistemi kurmak için yerel güneş enerjisi şirketi Daini Denryoku ile iş birliği yaptı. Elde edilecek enerji Japonya’da 3.000’den fazla evin ihtiyacını karşılayacak miktarda olacak. Apple’ın Maiden, Kuzey Carolina’daki veri merkezi her yıl 244 milyon kilowatt saat yenilenebilir enerji üreten projeler tarafından destekleniyor. Üretilen enerji Kuzey Carolina’da 17.906 evin kullandığı enerji miktarına eşdeğer.

http:// https://www.apple.com/tr/newsroom/2018/04/apple-now-globally-powered-by-100-percent-renewable-energy/

Güneş Paneli Çeşitlerini Bu sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

17.07.2018