You are here:

Arazi Tipi GES Sistemleri

Arazi Tipi GES Sistemleri

İzmir Güneş Enerji Santrali, Güneş Enerjisi
Güneş Enerji Santrali, Güneş Enerji arazi kurulumu

  Arazi tipi GES sistemleri nedir, hangi işletmeler için uygundur ve size kazanımları nedir ? Bu arazi üzerine kurulabilen GES sistemlerinden ve kimlerin kurabileceğinden bahsedeceğiz.

Arazi tipi GES sistemleri Türkiye’de 2018 yılına kadar Lisanslı ve Lisanssız olacak şekilde şebeke bağlantılı olarak yapılmıştır. 2018 sonrasında ise şebeke bağlantılı olarak Lisanslı GES’lere izin verilmektedir. 

Şebeke bağlantılı olmayacak şekilde arazi üzerine kurulan GES’lerde hiçbir kısıtlama yoktur. Kendi arazinizde istediğiniz gibi GES sistemi kurup kullanmak yasal hakkınızdır ve bunun için hiçbir vergi yada masraf ödemezsiniz. Bahçenizi sulayabilir yada tüm enerji ihtiyacınızı güneş panellerinden karşılayabilirsiniz.

Temmuz 2023 tarihinde Türkiye’de çatı alanı yetersiz olan firmalar, yine firmaya ait marjinal arazilere GES kurup mahsuplaşabilecek. Kısaca örneklersek; X ilinde işletmeniz var, çatınız enerji ihtiyacınızı karşılayacak kadar büyük değil. kendi ilinizde yada Y ilinde şirketinize ait araziye GES kurup X ilindeki işletmenizin elektrik ihtiyacınız mahsup edebilirsiniz.

Naturen enerji olarak anahtar teslim GES projeleri yapıyoruz. Sizde bize ulaşarak bilgi, fiyat ve ayrıntıları öğrenebilirsiniz. GES sözleşmemiz imzaladıktan sonra sizleri neler bekliyor aşağıda değineceğiz.

Projelendirme  

 Arazi tipi GES sistemlerinde lisanslı GES yada işletmeniz için çatı haricinde arazide kurmak istediğiniz projenin çağrı mektubu başvurusu yapılır.

 Çağrı mektubunu başarılı bir şekilde aldıktan sonra GES projemiz ile ilgili tek hat şemaları, panel yerleşim düzenleri, statik çizimler ve diğer evraklar ile sizin adınıza başvuru yaparız. 

 Başvurumuzun onaylanmasına müteakip planlanan GES sisteminin arazinize kurulumu yapılır.

Solar sistem arazi kurulumu

 Kurulum

Onaylanan evraklara ve çizilen projelere uygun güneş paneli yerleşimine geçilir. Öncelik olarak panel altı Alüminyum sistemi araziye çakma yöntemi ile uygulanır.

Alüminyum konstrüksiyon sisteminin montajına müteakip Güneş panelleri montajı yapılır.  Güneş panellerinin Dc kablolamaları ve panel topraklama işlemleri yapılır. 

Saha aydınlatmaları, paratoner sistemi, inverter odası, kamera sistemi kurulumları yapılır. 

  Inverter yada elektrik odasına projede kullanılacak olan Inverter, ana dağıtım panosu, varsa toplama panosu ve GES panosu montajı yapılır.

Inverter odasında mutlaka köpüklü yangın koruma sistemi olmalıdır. Sistemin izinlerinin alınabilmesi için şarttır.

Dc kablolar, Ac kablolar ve haberleşme bağlantıları yapıldıktan sonra sistem deneme amaçlı kontrollü bir şekilde devreye alınır ve test edilir.

Test işlemi tamamlanan cihazlar kapatılır ve tüm cihazların yanına uyarı levhaları asılır.

Kurulum tamamlandıktan sonra Ön kabul için enerji dağıtım şirketine başvuru yapılır ve sahanın denetlenip çift yönlü sayacın takılarak sistemin devreye alınması beklenir.

Bakım

Tecrübelerimize göre arazinizdeki GES her yıl bakıma ihtiyaç duyuyor. Düşük maliyetli bu GES bakım hizmeti yılda bir yapıldığında verimi %60 a kadar arttırdığı gözlenmiştir.

Güneş panelleri genel olarak tozla ve hayvan dışkıları ile kirlenir. Bakımın ilk aşaması panellerin yıkanması ve panel yüzeylerinin termal kamera ile kontrolüdür.

İkinci aşamada Dc kablolama sistemi ve panel stringlerinin tam enerji verip vermediği kontrol edilir.

Son aşama ise Ac kablolamalar, sigortalar kontaktörler ve diğer tüm bağlantıların kontrolüdür.

Arazi tipi GES sistemleri Termal kontrol işlemleri genelde Drone yardımıyla yapılmaktadır.