You are here:

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi Nedir ?

  Rüzgar Enerjisi; Rüzgar Türbini kanatlarının dönmesi ve Türbin içerisindeki kinetik enerji ile çalışan motorların elektrik üretmesi ile olmaktadır. Tamamen kinetik enerjinin uygulamaya geçmiş halidir Rüzgar Türbinleri. Rüzgar Enerjisi adından da anlaşıldığı gibi rüzgar potansiyeli yüksek yerlerde kurulmaktadır. 24 saat elektrik üretimi Rüzgar enerjisi ile yapılabilmektedir. Rüzgar enerjisinden verim alabilmek için bakanlık tarafından açıklanmış Rüzgar haritası kontrol edilmeli, uygun bölgeler seçilmelidir. Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde Dünyada ön sıralardadır. Ülkemizde de Güneş Enerjisi kadar olmasa da birçok Rüzgar enerji santrali bulunmakla birlikte çoğunluk Ege Bölgesindedir.

  Rüzgar Enerjisinin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre bazı avantaj ve dezavantajları vardır. En büyük avantajı 24 saat elektrik üretebilme kapasitesidir. Evet Rüzgar Türbinleri doğru konumlandırıldığında günün tamamında elektrik üretebilmektedir. Doğru konumlandırılmasından kastımız sadece bölge seçimi değildir. Rüzgar Türbini Yüksekliği ve kanatlarının uzanım hattı da bulunduğu bölge kadar önemlidir. Bu durum Santraldeki Rüzgar Türbini kadar evsel sistemlerdeki Rüzgar Türbini içinde çok önemlidir. Rüzgar enerjisinin dezavantajlarından biriside bakım maliyetinin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre fazla olmasıdır. Güneş Enerjisinde bakım maliyeti yıllık ortalama bir birim iken bu durum Rüzgar enerjisinde 3 birime kadar çıkabilmektedir. Rüzgar Türbini ayrıca az alanda yüksek elektrik üretimi yönünden avantajlıdır. 500 metre kare alana koyacağınız Rüzgar Türbini elektrik üretimi ile 10 dönüm araziye yapacağınız Güneş enerjisi aynı alanı kaplar. Rüzgar Enerjisi ile ilgili tüm ayrıntılara aşağıdaki başlıklarda yer vereceğiz.

Rüzgar Enerjisi Yıllık Artış

Rüzgar Enerjisinde Hangi Ekipmanlar Kullanılır ?

  Rüzgar Enerjisi Ekipmanları Tamamen Rüzgar Türbininden oluşur. Rüzgar Türbini içerisindeki motor ve voltaj dönüştürücü sayesinde elektrik üretildiği yerde dönüştürülerek şebekeye aktarılır. Rüzgar Türbini ise Ana motor, Kanatlar ve gövdenden oluşur. Kurulacak yere ve rakıma göre iyi hesaplanarak Rüzgar Türbini gövdesi uzun yada kısa tutulmalıdır. Bununla ilgili sabit bir yükseklik bulunmaktadır. Rüzgar Türbininin kanat uzunluğu, çevredeki rüzgarı kesebilecek etkenler ve verimli yükseklik hesaplanılarak ortalama bir yükseklik bulunur. Rüzgar Enerjisinde Kullanılan ekipman olan Rüzgar Türbini ile ilgili ayrıntıları Rüzgar Türbini  sayfamızda değineceğiz.

 Rüzgar Türbini Çeşitleri ve Fiyatlarına da buradan ulaşabilirsiniz

Rüzgar Enerjisi Evde Kullanılır mı ?

RÜZGAR-TÜRBİNİ-EV-SİSTEMLERİ

 

  Rüzgar Enerjisinde az da olsa ufak sistemlerde yani evsel sistemlerde kullanılmaktadır. Ev yada iş yerinin yeri sabit olduğu için Rüzgar Türbini için belirlenen uygun alanlara koyma ihtimali olmaz. Aynı şekilde evin olduğu alan belli olduğu için belirli bir yüksekliğin ve açıklığın üzerine çıkılmaz. Rüzgar enerjisinin evsel sistemler kullanılması bu gibi sebeplerden dolayı çok yoğun değildir. Ancak uygun yer ve yükseklik bulunursa kullanılması Güneş Enerjisinden daha verimli olacaktır. Avantajı ise 24 saat elektrik üretmesi ve kış aylarından Güneş Enerjisine göre çok daha verimli olmasıdır.

  Peki evsel sistemlerde Güneş enerjisinden ne farkı var ? Kullanım olarak hiçbir farkı yoktur. Rüzgar Türbininden gelen voltaj Regülatör vasıtası ile dönüştürülüp akülere aktarılır Güneş Enerjisindeki gibi. Daha sonra Akülere Inverter bağlayarak ister 220 volt isterseniz 380 volt çıkış alabilirsiniz. Evsel sistemlerde kullanılan Rüzgar Türbinleri 500 watt ile 5000 watt arasında değişmektedir. 

Evsel Sistemler için Rüzgar Türbini Çeşitlerini ve Fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Rüzgar Enerji Santrali Nasıl Kurulur ?

Rüzgar Enerji Santrali Kurmak için öncelikli olarak bölg enerji hatlarında boşluk olup olmadığı kontrol edilir. Uygunluk durumuna ve bölgenin rüzgar haritasına göre uygun konum seçilir. İzinlerin alınması ve izlenen tüm prosedürler Güneş Enerjisi ile aynıdır. Sözleşme yapılmalı, proje çizilmeli ve çağrı mektubu alınmalıdır. Rüzgar enerji Santrali (RES) Tek bir Rüzgar Türbininden de oluşabilir. Güneş Enerjisindeki gibi binlerce panel değil tek bir Rüzgar Türbini bile başlı başına bir santraldir. Tek başına 2 MegaWatt gücünde Rüzgar Türbini bulunmaktadır. Rüzgar Türbinleri ile ilgili başlığımızda bu konuyu inceleyeceğiz. 

  Genel anlamda bakmak gerekirse Rüzgar Enerji Santrali ile Güneş Enerji Santrali Kurmak için prosedürler aynı olmakla birlikte uygun yer seçimi Rüzgar Enerjisi için çok kısıtlıdır. Güneş enerjisinde ise sadece güney cephe olması yeterlidir. Bu sebepten dolayı Rüzgar enerjisi genelde bireysel şahıs bazlı olmak yerine Enerji şirketleri tarafından inşa edilmektedir. Basit rakamlar ile değerlendirmek gerekirse 1 Megawatt gücünde bir Rüzgar Enerji santrali kurmak 1 milyon dolar gibi rakamlar tutmaktadır. 

Rüzgar Türbini Yapımı

Rüzgar Enerjisi 24 Saat Elektrik Üretir mi ?

Rüzgar Enerjisi 24 Saat elektrik üretir mi ? sorusunun cevabı evet 24 saat elektrik üretebilir. Rüzgar Türbinleri Tamamen hava durumu ve Rüzgar hızına göre elektrik ürettiğini düşünürsek uygun konum ve yükseklikte 24 saat üretebilir. Buradan esas dikkat etmemiz gereken durum çok fazla yada çok hızlı rüzgar esmesi ile fazla elektrik üretilebileceği anlamına gelmez. Rüzgar Türbinlerinin üretebileceği max Rüzgar hızı vardır. Örnek vermek gerekirse 60 km/s Rüzgar hızı olduğu durumlar Rüzgar Türbini Kendini yani motorunu yanmalara karşı korumaya alır ve kanatları durdurur. Yani Çok hızlı esiyor çok üretiriz diye halk arasında bilinen durum söz konusu değildir. Ortalama olarak 10-15 Km/s Rüzgar hızında tam ve verimli elektrik üretebilirsiniz. 

  Rüzgar Hızları ve bölgenizde yıllar boyu ölçülen ortalama Rüzgar durumunu öğrenmen için Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu Rüzgar Haritası üzerinden inceleme yapabilirsiniz. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Rüzgar Haritası 

Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretip Şebekeye Satmak

  Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretip Şebeke satma işlemi hakkındaki prosedürleri yukarı makalemizde değindik. bu yazımızda Rüzgar Türbini şebekeye satmaktaki birim fiyatlarını değerlendireceğiz. Birim Fiyat olarak baktığımızda, Şebekeden satın aldığımız birim maliyet ile satışını yapabilmekteyiz. Rüzgar Enerjisi için santraller izinleri belirli dönemlerde olmakla birlikte çıkan yasalar takip edilmelidir.