You are here:

Üretim

Üretim Süreci

Hücreden Panele robotik üretim aşamaları

Hücre Dizilimi

Üretim süreci; Solar hücrelerin ince ribonlar aracılığıyla birbirine lehimlenerek, seri bağlantılarının oluşturulmasıyla başlar. Hücre aralıkları tercihe bağlı olarak genelde 2 mm olarak belirlenir. Seri bağlanan hücrelerin birleştirilmiş hali string olarak adlandırılır. Dizilen string, diğer stringler ile birleştirilmek üzere dizilime alınır.

güneş paneli üretimi

String Dizilimi

Stringler seri yada paralel bağlanacak şekilde yan yana dizilirler. Ribon olarak adlandırılan iletken madde stringleri birbine bağlar. Sonraki aşamada stringler, daha önceden hazırlanmış olan panel katmanlarının arasına yerleştirilir ve laminasyona hazır hale getirilir.

solar panel katmanlar

Panel Katmanları

Güneş panelleri yaygın üretimi 5 katmandan oluşmaktadır. Backsheet + eva + hücreler + eva + temperli cam şeklindedir. Ön cam 4mm kalınlığı ile dolu dahil gelebilecek tüm tehlikelerden hücreleri korur.

Laminasyon

Tüm katmanlar bir araya geldiğinde ve tüm stringler birbine bağlandığında panelimiz laminasyona girmeye hazır demektir. Ortalama 100 Derece sıcaklıkta lamine edilir güneş panelleri. Laminasyona müteakip Alüminyum kenar korumalıkları ve bağlantı kutusu takılır. Artık güneş paneli son halini almıştır ve test bölümüne yönelir. 

Verimlilik Testi

Laminasyon işleminden sonra ve paketlenmeden önce tüm paneller verimlilik testinden geçirilir, üretim hatası olan paneller ayrılır. 550 Wp etiketi ile üretilen bir ürün, A sınıfı olabilmesi için min. 550 Wp veya daha fazla enerji üretmelidir.